loader image
Extinction Rebellion Turkey

Yokoluş Kreasyonu

by Extinction Rebellion Turkey
1270 1270 people viewed this event.

29 Kasım Cuma 4. Küresel İklim Grevi’nde markaların ciddi indirimler ve kampanyalar ile insanları çılgınca alışveriş yapmaya koşullandırdığı  Kara Cuma( Black Friday) gününü protesto amacıyla kendi moda defilemizi gerçekleştiriyoruz.

Şirketler bizi her seferinde daha fazlasını, daha yenisini istemeye ve ihtiyaç duymaya itiyor. Bunun sonucunda da ihtiyaç dışı tüketim sadece bugün zirve yapmış olmakla kalmıyor, normalleşiyor, kabul görüyor ve bizi hızla yokoluşa sürüklüyor.

Cuma günü düzenleyeceğimiz defile, markaların moda başlığı altında insanları teşvik ettikleri hızlı tüketimin gerçek yüzünü göstermek amacını taşıyor.  

İhtiyaç Dışı Tüketim Nelere Mal Oluyor?
 
Aldığımız her ürünün faturası bizlerden önce içinde yaşadığımız dünyaya kesiliyor. Bir tişörtün üretimi için 2700 litre, bir çift ayakkabının üretimi için ise 16.600 litre su harcanıyor. Yani, aldığınız bir tişörtün üretimi 2,5 yılda, bir çift ayakkabının üretimi ise 15 yıldan uzun bir sürede içeceğimiz suya mal oluyor. Üstelik bu sadece su tüketimi üzerinden verdiğimiz basit bir örnek.
 
İhtiyaç dışı alınan her ürün iklim krizine yapılmış korkunç bir destek. Bu yüzden bu dünyada yaşayan herkesi, söz konusu tüketim olduğunda “İhtiyacım var mı?” diye düşünmeye ve bu sorunun cevabının ciddiyetini kavramaya davet ediyoruz. Ve herkesi Cuma günü Şişli Cevahir AVM önünde gerçekleştireceğimiz etkinliğe bekliyoruz. 

Biz bir çift yeni ayakkabı değil, yaşanabilir bir dünya istiyoruz. Çünkü: “Ölü Bir Gezegende Moda da Olmayacak!”

Etkinliğimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz:
https://www.facebook.com/events/576267333108339/

*Etkinlik sonrasında ise hep birlikte iklim için okul grevi yapan Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) İstanbul tarafından Kadıköy Tasarım Atölyesi’nde gerçekleşecek kıyafet ve kitap takas şenliğine geçeceğiz. 

To register for this event please visit the following URL: https://www.facebook.com/events/576267333108339/ →

 

Date And Time

29 Kas 2019 @ 13:00 to
29 Kas 2019 @ 14:00
 

Event Category

Share With Friends